Очаквано увеличение на несъстоятелността

Икономическа бележка

  • Австралия,
  • Австрия,
  • Белгия,
  • Бразилия,
  • Канада,
  • Чехия,
  • Дания,
  • Финландия,
  • Франция,
  • Германия,
  • Хонг Конг,
  • Ирландия,
  • Италия,
  • Япония,
  • Холандия,
  • Нова Зенландия,
  • Норвегия,
  • Полша,
  • Португалия,
  • Румъния,
  • Русия,
  • Сингапур,
  • Южна Африка,
  • Южна Корея,
  • Испания,
  • Швеция,
  • Швейцария,
  • Турция,
  • САЩ,
  • Великобрирания
  • Обща икономика

April 2022

Тъй като правителствената подкрепа след прекратяването на пандемията се преустановява, се предвижда неплатежоспособността на повечето пазари да нарасне през 2022 и 2023 г.

Резюме

  • Очаква се растежът на глобалния БВП да се забави през 2022 г., тъй като ценовият натиск нараства поради прекъсвания на веригата за доставки, поради силно потребителско търсене и поради конфликта между Русия и Украйна.
  • На някои пазари вече видяхме частично връщане към "нормалното" през 2021 г. в развитието на несъстоятелността. Например в Испания, Италия и Чехия неплатежоспособността започна да нараства през 2021 г., след като намаля през 2020 г.
  • За повечето пазари обаче се очаква корекцията да се осъществи през 2022 и 2023 г. За тези години очакваме неплатежоспособността да нарасне на повечето пазари, тъй като правителствената подкрепа постепенно отпада.

През 2022 г. очакваме глобалната икономика постепенно да излезе от пандемията на Covid, като ограниченията отпаднат в повечето страни и региони. От гледна точка на икономическия растеж обаче виждаме, че повечето печалби от възобновяващите се икономики вече са използвани. Освен това тесните места във веригата на доставки, нарастващото потребителско търсене и войната в Украйна ще натежат върху растежа, тъй като увеличават ценовия натиск. Ние обаче очакваме глобалната икономика да остане далеч от рецесионната територия. Това е така, защото Русия и Украйна сами по себе си не са достатъчно големи икономики, за да влияят на глобалния растеж (те представляват по-малко от 2% от световния БВП). Основният ефект върху глобалния растеж ще бъде чрез по-високите цени на суровините. Ние оценяваме глобалната инфлация през 2022 г. на 6,1%. Това има отрицателно въздействие върху покупателната способност на потребителите и върху растежа на световния БВП, който се очаква да се забави до 3,4% през 2022 г., в сравнение с 5,9% през 2021 г.

Очаква се развиващите се пазари като група да нараснат с 3,7% през 2022 г., в сравнение с 6,9% през 2021 г. Ваксинациите ще станат по-широко достъпни през тази година, което може да помогне за растежа на производството и да подобри доверието на потребителите. Много нововъзникващи пазари вероятно ще се обърнат към по-малко подкрепяща парична и фискална политика през 2022 г. Централните банки на някои големи пазари като Бразилия, Русия и Мексико вече предприеха няколко увеличения на лихвите в отговор на по-високата инфлация. Тъй като фискалната и паричната подкрепа ще бъдат намалени, това има задържащ ефект върху растежа. През 2022 г. развиващата се Азия остава най-бързо развиващият се регион (5,2%). В Китай растежът се забавя до 4,8% през 2022 г. с ограничения, идващи от болния имотен сектор и от време на време строги ограничения за борба с огнища на Covid. В Източна Европа, руската икономика ще навлезе в дълбока рецесия тази година (-10,9%) поради суровите санкции, наложени от западните страни. Икономиката на Турция, също е изправена пред силно забавяне на растежа, тъй като продължава да се бори с високата инфлация, идваща от цените на суровините, прекъсванията на веригата за доставки и геополитическата несигурност.

Предвижда се растежът в развитите икономики да спадне до 3,1%. Очаква се растежът на БВП в Съединените щати да се забави през 2022 г. поради проблеми с веригата за доставки и по-нисък фискален импулс. Прогнозата е, че растежът на БВП в еврозоната ще се забави значително през 2022 г. поради прекъсвания на веригата за доставки и войната в Украйна. Еврозоната изпитва относително висок дял от икономическата болка, причинена от конфликта между Русия и Украйна, тъй като е тясно свързана с Русия чрез енергия. В нашата изходна линия предполагаме, че конфликтът ще бъде ограничен до 2023 г. и няма да има големи прекъсвания на доставките на петрол и газ за еврозоната. Възможни са и по-лоши сценарии, които допълнително биха намалили растежа на БВП в еврозоната.

Докато фискалната подкрепа ще отслабне през 2022 г. в сравнение с 2021 г., фискалната позиция продължава да бъде експанзионистична в повечето напреднали пазари. Междувременно централните банки започват да затягат паричната политика. Федералният резерв на САЩ продължи напред с повишение на лихвите с 25 базисни пункта през март, докато Английската централна банка вече е приложила няколко увеличения на лихвите. ЕЦБ намалява програмата си за закупуване на активи, докато повишение на лихвите вероятно може да се случи през четвъртото тримесечие на 2022 г. Като цяло обаче финансовите условия за компаниите остават благоприятни.

Смесени сигнали през 2021 г.: задълбочаване срещу обръщане на пандемичния спад в несъстоятелността

По време на пандемията Covid-19 станахме свидетели на силен спад на неплатежоспособността (неплатежоспособността в световен мащаб спадна с кумулативни 29% през 2020-2021 г.). По-рано сме спорили, че два вида политики са отговорни за това развитие. Първо, повечето държави направиха промени в законодателството си за несъстоятелност, за да защитят компаниите от фалит. Второ, правителствата по света предприеха мерки за противодействие на свързаните с пандемията неблагоприятни икономически ефекти, включително подкрепа за малкия бизнес.

Графика 1 изобразява ведно темповете на растеж на несъстоятелността за 2020 г. и 2021 г. Повечето държави са разположени вляво от вертикалната ос, което илюстрира факта, че са регистрирали намаление на неплатежоспособността през 2020 г., въпреки тежкия икономически спад. Ние тълкуваме това като ефект от щедри правителствени мерки, които спасиха не само жизнеспособни компании, но и създадоха зомбита компании, тоест такива, които биха изпаднали в неизпълнение дори в нормални времена. Свиването на несъстоятелността през 2020 г. беше най-високо в Сингапур, Австралия, Франция, Австрия, Белгия и Италия, страни, където законодателството за несъстоятелността беше временно облекчено, за да се защитят компаниите от фалит.

Поглеждайки по вертикалната ос на графика 1, можем да видим, че за 2021 г. имаше повече вариации между страните в динамиката на несъстоятелността. Групата държави от югозападния квадрант стана свидетел на задълбочаване на срива на несъстоятелността в резултат на продължаване на фискалната подкрепа и евентуално повишаване на нейната ефективност при ограничаване на несъстоятелността. Сред най-високите намаления се наблюдават в Португалия, Холандия, Южна Корея, Нова Зеландия и Съединените щати.

Португалия се откроява с внезапен спад в несъстоятелността около април 2021 г. Тъй като фискалната подкрепа до голяма степен беше преустановена по това време, ние отдаваме намаляването на промените в португалското законодателство за несъстоятелността, които влязоха в сила през ноември 2020 г. и улесниха възстановяването на компании с финансови трудности. Въпреки това тази мярка също беше премахната през декември 2021 г., така че очакваме ефектът й да бъде временен.

Нова Зеландия удължи опцията за кандидатстване за хибернация на дълга до октомври 2021 г., процедура, въведена като мярка за подкрепа, свързана с Covid-19. Това позволява на фирмите в финансови затруднения още шест месеца, за да намерят опции за погасяване на дълга.

Холандия също показа силен спад на несъстоятелността през 2021 г. Въпреки че текущата и целенасочена фискална подкрепа остава в сила през цялата година, структурните промени в закона за несъстоятелността може също да изиграят роля за намаляването на несъстоятелността: от 1 януари 2021 г. холандският закон за несъстоятелността съдържа допълнителна опция за преструктуриране.

По същия начин подаването на заявления за несъстоятелност също намаля значително в Съединените щати. Това може да се обясни с програмите за подкрепа на ликвидността на бизнеса, като например програмата за защита на заплатите, която е налична до първата част на годината, и заемът за икономически щети при бедствия Covid-19, предлаган до края на годината. Освен това доброто представяне на оценката на капиталовите пазари и ниските лихвени проценти предложиха благоприятни възможности за финансиране за рефинансиране на дълга.

1 Insolvency growth rates in 2020 and 2021

За разлика от тях, страните, разположени в северозападния квадрант, показват през 2021 г. обръщане на свиването на несъстоятелността от пандемия (т.е. отбелязват положителен ръст на несъстоятелността през 2021 г., след спад през 2020 г.). Нашето тълкуване е, че в техния случай вече е започнало приспособяването към нормалните нива и евентуално превишаването му поради неизпълнение на зомбита компании. Най-силни увеличения през 2021 г. са регистрирани в Испания, Чехия и Италия. В Испания икономическото възстановяване беше разочароващо и има съмнения относно ефективността на новия законопроект за реформа в несъстоятелността. В Италия увеличението през 2021 г. може да се обясни с премахването на мораториума за несъстоятелност през третото тримесечие на 2020 г. В Чехия по-голямата част от фискалната подкрепа вече беше премахната през 2021 г., което може да обясни увеличението там.

Графика 2 представя индекса на несъстоятелността през 2021 г. спрямо тяхното ниво през 2019 г. Това може да се разглежда като алтернативно представяне на съвместния ефект на темповете на растеж от графика 1 върху нивото на неплатежоспособност през 2021 г. спрямо 2019 г. Индексът показва широка вариация, като Португалия, Южна Корея и Холандия регистрират по-малко от половината от нивата на несъстоятелност през 2019 г., докато Испания, Турция и Чехия вече го превишават. Тук подчертаваме отклонението на несъстоятелността от тяхното ниво през 2019 г., тъй като това е ключов двигател на нашата прогноза за неплатежоспособност, както обсъждаме в следващия раздел.

2 Stark cross-country differences in the 2021 insolvency levels

 

2022 и 2023: Връщането към нормалното и допълнителна несъстоятелност на зомби компании

Повечето правителства имат програми за подкрепа до края на 2021 г. или първата половина на 2022 г. След първата половина на 2022 г. в повечето страни правителствената подкрепа ще бъде преустановена. Поради това очакваме, че като цяло нивата на неплатежоспособност ще започнат да се приспособяват към нормалните нива през 2022 г. Ние определяме количествено нормалното ниво на несъстоятелност в даден момент от време на хоризонта на прогнозиране, като вземаме за еталон броя на несъстоятелността през 2019 г. и коригираме това с ефектът от промяната в отклонението на БВП от тенденцията спрямо 2019 г.

Конфликтът Русия-Украйна оказва влияние върху нашата прогноза за несъстоятелност чрез отрицателно въздействие върху растежа на БВП, което ще бъде значително за самата Русия и в по-малка степен ще се усети на други пазари. Въпреки това, в сравнение с постепенното премахване на мерките за държавна подкрепа, въздействието на конфликта между Русия и Украйна върху прогнозите за несъстоятелност е сравнително малко извън Русия.

За много от наблюдаваните пазари прогнозираме надвишаване на нормалното ниво на неплатежоспособност през втората половина на 2022 г. или началото на 2023 г. Това идва в резултат на допълнителни неизпълнения, идващи от зомби компании. Последното е вероятно да се случи, тъй като в периода на пандемия нивата на несъстоятелност са се свили доста под нивата им преди пандемията. Вярваме, че тези компании ще изпаднат в неизпълнение след оттеглянето на държавната подкрепа. Като цяло до края на 2023 г. наблюдаваме изравняване на неплатежоспособността до нормални нива.

Както беше казано, времето за оттегляне на държавната подкрепа е от съществено значение за нашата прогноза за несъстоятелност. Правим две основни предположения. Първо, приемаме, че връщането към нормалното ще стане постепенно през първите две тримесечия след оттеглянето на фискалната подкрепа. Освен това предполагаме, че зомби компаниите ще изпаднат в неизпълнение през следващите четири тримесечия след оттеглянето на фискалната подкрепа. Следователно по-ранното оттегляне на фискалната подкрепа ще означава, че по-голямата част от увеличенията на несъстоятелността са съсредоточени през 2022 г., докато по-късна дата означава, че ще има по-висока концентрация през 2023 г.

В графика 3 представяме темповете на растеж за 2022 г. и 2023 г. за всички пазари в нашия анализ, подредени в низходящ ред на нивото на несъстоятелност през 2021 г. спрямо 2019 г., както е в графика 2.

 

 

3 Insolvencies forecast to rise most in countries coming from a low level in 2021

 

 

Виждаме, че като цяло темповете на растеж са по-високи за страни, които са имали по-ниски нива на неплатежоспособност през 2021 г. спрямо тяхното ниво преди пандемията. Тези високи темпове на растеж отразяват приспособяването към нормалното ниво на неплатежоспособност и появата на зомбита неизпълнение. Обърнете внимание, че като цяло страните с високи темпове на растеж през 2022 г. имат ниски темпове на растеж през 2023 г. и обратно, в зависимост от момента на изтегляне на фискалната подкрепа във всяка страна.

Най-високите нива за 2022 г. са регистрирани в Португалия, Холандия, Сингапур, Белгия, Австрия и САЩ, страни с ниски нива на неплатежоспособност през 2021 г. и които допълнително претърпяха оттегляне на фискалната подкрепа в края на 2021 г. или началото на 2022 г.

Очаква се Русия също да преживее значително увеличение на неплатежоспособността през 2022 г., отчасти поради нормализирането и отчасти поради икономическата рецесия, предизвикана от санкциите, свързани с войната в Украйна.

От другата страна на спектъра, за Испания, Чехия, Финландия, Швейцария и Румъния неплатежоспособността нараства с по-малък процент, тъй като в техния случай по-голямата част или цялата корекция към нормалното е извършена през 2021 г.

За Швеция виждаме по-ниски нива през 2022 г., тъй като нейното отклонение от нормалното през 2021 г. не беше толкова голямо.

Очаква се Турция и Бразилия да получат едни от най-ниските нараствания през 2022 г., но не поради корекцията, свързана с пандемията, тъй като фискалната подкрепа вече беше преустановена през 2020 г. Вместо това нашата прогноза за тези страни отразява влошаване на растежа на БВП спрямо неговия дългосрочна тенденция.

Две забележителни отклонения са Нова Зеландия и Хонконг, с намаление на несъстоятелността през 2022 г. Това е така, защото в техния случай се очаква фискалната подкрепа да се удължи до края на 2022 г. Това на практика концентрира всички корекции през 2023 г., като по този начин надува процента на растеж до най-високата на всички пазари.

Отбелязваме, че темповете на растеж на несъстоятелността през 2023 г. също са високи за Южна Корея, Полша, Франция, Норвегия и Австралия. По същия начин те отразяват относително ниски нива на несъстоятелност през 2021 г. и по-късно оттегляне на фискалната подкрепа в средата на 2022 г. В резултат на това в техния случай нивата на несъстоятелност все още ще бъдат високи в началото на 2023 г. и те постепенно ще се нормализират през цялата година, което ще доведе до високи нива на несъстоятелност за цялата година.

След 2023 г. очакваме, че несъстоятелността отново ще започне да намалява или ще остане приблизително постоянна. Това е така, защото нивата на неплатежоспособност до голяма степен ще се върнат към нормалното си и зомби компаниите, които не могат да оцелеят без подкрепа, вече ще са фалирали. През следващите години, всички компании ще трябва да се приспособят към среда без значителна държавна подкрепа. За фирмите, които поеха много дългове по време на пандемията, това може да бъде предизвикателство.

Тео Смид, Старши икономист
theo.smid@atradius.com
+31 20 553 2169

Юлиан Чиобица, икономист
iulian.ciobica@atradius.com
+31 20 553 2121

Цялото съдържание на тази страница е предмет на нашия отказ от отговорност, наличен тук.

Ограничение на отговорността

Всяка публикация, налична на или от нашите уебсайтове, като например, но не само, уебстраници, доклади, статии, публикации, съвети и полезно съдържание, кратки съобщения за търговия, инфографики, видеоклипове (всяка от тях наричана "Публикация"), се предоставя само с информационна цел и не е предназначена за препоръка или съвет за конкретни сделки, инвестиции или стратегии по какъвто и да е начин за всеки читател. Читателите трябва да вземат свои собствени независими решения, търговски или други, по отношение на предоставената информация. Въпреки че сме направили всичко възможно, за да гарантираме, че информацията, съдържаща се във всяка Публикация, е получена от надеждни източници, Атрадиус не носи отговорност за каквито и да било грешки или пропуски, както и за резултатите, получени от използването на тази информация. Цялата информация в която и да е Публикация се предоставя "такава, каквато е", без гаранция за пълнота, точност, навременност или за резултатите, получени от нейното използване, и без каквато и да е гаранция, изрична или подразбираща се. В никакъв случай Атрадиус, свързаните с него партньорства или корпорации, нито партньорите, агентите или служителите им, не носят отговорност пред Вас или пред когото и да било друг за каквото и да било решение или действие, предприето въз основа на информацията в която и да било Публикация, или за каквато и да било загуба на възможности, загуба на печалба, загуба на продукция, загуба на бизнес или косвени загуби, специални или подобни щети от какъвто и да било вид, дори ако са били уведомени за възможността за такива загуби или щети.