Държава / език
Промяна на страната
Изберете друга държава или регион, за да видите съдържание, специфично за вашето местоположение.
Изберете вашия език
image

Тенденции в практиките на B2B плащанията в Централна и Източна Европа

Нашето проучване сред компаниите в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) разкрива ясна тенденция към влошаване на поведението на клиентите на B2B в областта на плащанията, като повече компании съобщават за увеличаване на ...
21 May 2025
5 минути

Рисковете, свързани с плащанията на B2B клиенти, продължават да са основно предизвикателство за компаниите от ЦИЕ 

Нашето проучване открива ясни признаци за влошаване на поведението на клиентите на B2B при плащане в Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Повече компании съобщават за влошаване на забавените плащания, отколкото за подобрение. Просрочените фактури продължават да бъдат наболял проблем, като съставляват средно 53% от всички B2B продажби на кредит в региона. Лошите вземания са средно 8% от всички B2B фактури, като най-сериозно въздействие се отчита в Чешката република.

Тенденции при B2B плащанията в Централна и Източна Европа до 2025 г.
% of the total value of B2B invoices paid on time, overdue and bad debts in the Central and Eastern Europe

Много предприятия в региона на ЦИЕ се борят да освободят ликвидност от оборотен капитал. Реалния брпой дни при разплащане (DSO) остват непроменени, докато нивата на стоковите запаси са или в застой, или са се увеличили при значителен брой компании, като натрупването на стокови запаси допълнително ограничава достъпа до ликвидни средства. Тези тенденции сочат ограничена среда на паричните потоци, в която капиталът все повече попада в капана на неплатени фактури или непродадени стоки. За да запазят ликвидността си, повечето дружества поддържат стабилни стойности на дните на разплащания (DPO). Банковите заеми, кредитите за доставчици и финансирането на фактури са основните методи за преодоляване на недостига на парични потоци сред дружествата от ЦИЕ.

Какви са опасенията на предприятията от Централна и Източна Европа през следващите месеци?

Нарастващи опасения за ликвидността на фирмите от ЦИЕ на фона на задаващата се икономическа несигурност 

54% от компаниите в региона на ЦИЕ очакват увеличение на броя на несъстоятелността на B2B клиенти през следващите месеци, а много други изразяват несигурност относно бъдещите рискове от несъстоятелност. Това подчертава нарастващите опасения, свързани с неизпълнението на задълженията за плащане, и разкрива, че предприятията се подготвят за нарастващ финансов натиск в бъдеще. Предпазливост се наблюдава и по отношение на събираемостта на плащанията, като компаниите са равномерно разделени между тези, които не очакват значително ускоряване, и други, които предвиждат по-бавна събираемост. Тези настроения подчертават предизвикателствата, пред които е изправено поддържането на стабилни парични потоци. 

Предприятията в Централна и Източна Европа са загрижени за адаптирането си към икономическите промени, управлението на регулаторното съответствие и възприемането на устойчиви практики.

Silvia Ungaro

В перспектива компаниите в ЦИЕ изразяват нарастваща загриженост за способността си да се адаптират към бързо развиващата се и непредсказуема бизнес среда. Комбинацията от неочаквани икономически промени, затягане на регулациите и нарастващ натиск върху околната среда поставя допълнително напрежение върху корпоративната стабилност. Очаква се нарастващите производствени разходи да свият допълнително маржовете на печалбата, докато нарастващата необходимост от интегриране на устойчиви практики увеличава оперативната сложност, особено за по-малките фирми с ограничена финансова гъвкавост. Тези опасения отразяват широко разпространеното безпокойство, че нарастващият натиск върху оборотния капитал може да доведе до по-голяма финансова уязвимост през следващите месеци.

Интересувате се да научите повече?

Барометърът на Атрадиусза платежните практики се провежда ежегодно на пазарите по света, за да се проследят тенденциите в платежните практики на B2B. Проучването за Централна и Източна Европа (ЦИЕ) през 2025 г. е проведено между края на първото и средата на второто тримесечие на 2025 г. и обхваща България, Чехия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия, Словения и Турция. Отделните доклади за страните ще бъдат публикувани като част от поредицата Барометър на платежните практики 2025, предлагайки специфични за пазара прозрения и секторни анализи.

За пълен преглед на резултатите от проучването за 2025 г. за Централна и Източна Европа изтеглете пълния текст на доклада, който можете да намерите в раздела за свързани документи по-долу.

За да научите повече за това как тези данни могат да укрепят вашата собствена стратегия за кредитен риск,  говорете с нас в Atradius за да разберете как можем да ви помогнем да бъдете крачка напред.

Summary
  • Просрочените фактури съставляват 53% от продажбите, които компаниите в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) извършват на кредит в B2B търговията 
  • Предприятията в региона на ЦИЕ се борят да освободят оборотния капитал, блокиран във вземанията и запасите
  • Повече от половината от предприятията в ЦИЕ очакват през следващите месеци да се увеличи броят на случаите на несъстоятелност на клиенти от B2B сектора 
  • Непредвидимият икономически и търговски пейзаж води до силни опасения относно финансовата уязвимост на бизнес клиентите в различните отрасли в региона
Related documents
Тенденции при B2B плащанията в Централна и Източна Европа
1 MB PDF