
Увеличаване на забавянията на плащанията предизвиква преминаване към стратегическо управление на кредитния риск
Все по-голям брой дружества в Турция, особено в химическия сектор, съобщават, че през последните месеци поведението на клиентите при плащане се е влошило, вместо да се подобри. Тази тревожна тенденция се подчертава от закъснелите плащания, които понастоящем засягат средно 61 % от всички фактури за B2B, което е увеличение спрямо предходната година. Лошите вземания са се удвоили и сега засягат около 10 % от фактурите за B2B. Това рязко увеличение отразява нарастващия финансов натиск, особено в стоманодобивната и металургичната промишленост, която е най-силно засегната от проблемите с плащанията на клиентите.
73% от предприятията от различни отрасли в Турция са увеличили предлаганите от тях търговски кредити в стратегически опит да защитят пазарния си дял в силно конкурентна среда и да подкрепят бизнес клиентите, които са изправени пред ликвидни ограничения. Тенденцията е особено забележима в стоманодобивната и металургичната промишленост, където конкурентният натиск е силен. За да компенсират повишената експозиция към рискове, свързани с плащанията от страна на клиентите, дължащи се на тези увеличени кредитни предложения, повечето доставчици запазиха стабилни политики за плащане, обикновено ограничени до 30 дни от фактурирането.
Нашето проучване установява, че стабилността на повърхността на неизпълнените продажби в дни (DSO) прикрива скрит финансов стрес и повишен риск от плащане, произтичащ от B2B търговията на кредит. Засилвайки съществуващия натиск върху оборотния капитал, половината от доставчиците в Турция съобщават за натрупване на запаси. Много от предприятията, които изпитват този проблем, са предпочели да забавят плащанията към доставчиците си като стратегия за запазване на ликвидността, докато за останалата част от тях просрочените задължения (ПЗЗ) са останали непроменени. За да преодолеят допълнително недостига на ликвидност, близо 80% от турските компании изискват кредит от доставчика.
Поглед напред
Широко разпространена загриженост по отношение на нарастващия риск от несъстоятелност и влошаването на DSO (Среден срок за плащане)
Близо една трета от компаниите в различни отрасли в Турция се подготвят за увеличаване на броя на случаите на несъстоятелност на клиенти от B2B сектора през следващите месеци. Останалите предприятия са разделени, като някои от тях очакват нивата на несъстоятелност да се запазят на сегашните нива, докато други не са сигурни какво предстои. Това разминаване подчертава значителното чувство на безпокойство относно финансовото бъдеще. По-специално в химическия сектор се наблюдава тревога, тъй като дружествата се борят с непредсказуеми промени в тенденциите на несъстоятелността, което допълнително усложнява финансовите им перспективи.
Това широко разпространено настроение на несигурност, установено в нашето проучване, се допълва от очакванията за негативна тенденция при просрочените продажби (DSO), като компаниите са изправени пред по-дълго чакане за парични постъпления. В резултат на това е вероятно оборотният капитал да бъде все повече обвързан с вземания и да не може да бъде бързо освободен за оперативни нужди. Дружествата са загрижени и за това, че тази ограничена възможност за генериране на парични средства от вземания може да не бъде компенсирана от оборота на стоково-материалните запаси. При непредсказуеми резултати от продажбите много предприятия очакват застой или дори нарастване на нивата на запасите, което допълнително засилва натиска върху ликвидността.
Всички тези предизвикателства се усложняват от приглушените очаквания за рентабилност, което създава трудна среда, в която паричните потоци остават напрегнати, а оперативната гъвкавост е ограничена. За да се справят с тези проблеми, компаниите се обръщат към стратегии като забавяне на плащанията към доставчици, за да запазят ликвидността си. Въпреки това, в условията на повишени рискове, свързани с плащанията, все повече предприятия разчитат и на кредитите на доставчиците и на външни услуги за управление на риска, както и на вътрешно провизиране, като средство за запазване на финансовата си стабилност.
В настоящата несигурна икономическа среда адаптивността и стратегическото управление на риска, свързан с плащанията от клиенти, са от съществено значение за запазване на ликвидността и гарантиране на оперативната стабилност.

Прозрения за индустрията
Селскостопански и хранителни продукти
Половината от B2B продажбите в сектора на хранително-вкусовата промишленост понастоящем се извършват на кредит, а 71% от фирмите съобщават за увеличени предложения за търговски кредити в подкрепа на продажбите и поддържането на отношенията с клиентите. За да компенсират последващото по-голямо излагане на рискове, свързани с плащанията от страна на клиентите, повечето от тях са запазили стабилни срокове за плащане, като обикновено ги ограничават до 30 дни от фактурирането. Просрочените плащания са все по-голям проблем и засягат 59 % от фактурите за B2B, а лошите вземания вече възлизат на 10 % от продажбите на B2B. За да смекчат въздействието на тези закъснели плащания и просрочия, 60% от компаниите са увеличили усилията си за събиране на плащанията и намаляване на колебанията в DSO.
Химикали
51% от B2B продажбите се извършват на кредит в химическия сектор, което отразява по-снизходителния подход към отпускането на търговски кредити. Сроковете за плащане са стабилни, като обикновено варират между 31 и 60 дни от фактурирането, въпреки че някои фирми са избрали да удължат сроковете. Просрочените плащания продължават да затрудняват паричния поток, като засягат близо две трети от фактурите за B2B. Нивото на лошите вземания се е увеличило и сега засяга средно 10% от продажбите на B2B. За да се справят с тези предизвикателства, три от всеки пет фирми увеличиха усилията си за събиране на плащанията и управление на колебанията на DSO. Непроменените нива на стоковите запаси са увеличили натиска върху ликвидността, тъй като паричните средства остават обвързани с непродадени стоки.
Стомана и метали
84% от компаниите са увеличили предлагането на търговски кредити през последните месеци, а почти половината от B2B продажбите се извършват на кредит. Въпреки този по-свободен подход повечето фирми запазват сроковете за плащане, като обикновено ги ограничават до 30 дни от фактурирането. Просрочените плащания са сериозна причина за безпокойство, тъй като понастоящем засягат 65 % от фактурите за B2B. Лошите вземания представляват средно 10 % от фактурите, което подчертава повишените рискове при плащане. Много компании реагират, като увеличават усилията си за събиране на плащанията и за по-ефективно управление на DSO. Въпреки че няма значителна промяна в нивата на запасите, много фирми са изправени пред ликвиден натиск, тъй като непродадените запаси и просрочените вземания обвързват големи количества парични средства.
Интересувате се да научите повече?
За пълен преглед на резултатите от проучването за Турция през 2025 г. изтеглете пълния доклад, който можете да намерите в раздела за свързани документи по-долу.
За да научите повече за това как тези прозрения могат да укрепят вашата собствена стратегия за кредитен риск, говорете с нас в Атрадус, за да видите как можем да ви помогнем да бъдете напред.
- 73% от предприятията в Турция са увеличили предлагането на търговски кредити за бизнес клиенти, за да защитят пазарния си дял и да останат конкурентоспособни
- Повърхностната стабилност в сроковете за събиране на плащанията и в дните на необслужвани продажби (DSO) скрива основния риск, свързан с плащанията по веригите за доставки
- Близо една трета от компаниите в Тюркия очакват ръст на случаите на несъстоятелност на B2B клиенти
- Предприятията са обезпокоени от непредсказуемите икономически перспективи, нарастващите производствени разходи, затягането на регулациите и необходимостта от практики за устойчивост.