
Европейски съюз и Обединеното кралство: Скромен отскок на фона на тарифните заплахи
След спад от 0,4% през 2024 г. очакваме производството и продажбите на фармацевтични продукти в ЕС и Обединеното кралство да нараснат с 1,9% през 2025 г. и с 0,4% през 2026 г.
Поради очакваното икономическо забавяне в Европа, причинено от американските вносни мита, прогнозираме лек спад на производството на фармацевтични продукти в няколко европейски държави през тази година.
Фармацевтичният сектор в ЕС е силно изложен на целевите американски мита. Износът на крайни продукти за САЩ представлява 14,7% от брутното фармацевтично производство през 2023 г.
В по-голямата си част финансовите показатели в отрасъла са стабилни, но някои малки и средни предприятия биха могли да се сблъскат с предизвикателства при финансирането. Това се дължи на високите разходи за научноизследователска и развойна дейност, конкуренцията от страна на Индия и Китай, продължаващите проблеми във веригата на доставки и недостига на таланти.
Съществуват някои опасения относно международната конкурентоспособност на европейския фармацевтичен сектор в дългосрочен план, по-специално спрямо Китай и Индия, както и относно иновациите.
-
Развиващите се пазари и новите продукти стимулират растежа, но заплахите от мита
-
Очакваме световното фармацевтично производство и продажби да нараснат с 3% през 2025 г., но търговската война оказва своето влияние
-
Ако бъдат наложени целеви мита, това може да доведе до по-високи цени и недостиг на генерични лекарства.
-
Развиващите се пазари постепенно ще придобият по-голям дял в световното производство и продажби на фармацевтични продукти.


Съединени щати: По-слабият икономически растеж заради митата ще се отрази на търсенето на фармацевтични продукти
По-слабият икономически растеж в САЩ, ценовият натиск и намаляващото частно потребление, дължащо се на широкообхватните вносни мита, ще се отразят на продажбите на лекарства. Прогнозите са, че производството на фармацевтични продукти в САЩ ще се увеличи с 2,4% през 2025 г. и с 1,2% през 2026 г.
Предприятията са започнали да правят запаси от лекарства в очакване на по-нататъшни смущения. Ако бъдат наложени мита, това може да доведе до по-високи цени и недостиг на генерични лекарства.
Продължаващото търсене ще се дължи на застаряването на населението. Рязкото нарастване на търсенето на лекарства за отслабване също ще се отрази благоприятно на фармацевтичния пазар в САЩ през следващите години.
Маржовете при марковите фармацевтични продукти са стабилни, което води до високи парични потоци и кредитни профили.
Регулацията на цените на лекарствата обаче може да окаже влияние върху индустрията, тъй като правителството на САЩ предприе стъпки за намаляване на цените на лекарствата за потребителите.
Китай: Държавната подкрепа стимулира иновациите и по-добрия достъп до здравеопазване
Очакваме производството на фармацевтични продукти в Китай да нарасне с 4,2 % през 2025 г. и с 4,6 % през 2026 г.
Износът на фармацевтични продукти за САЩ представлява само 2% от номиналната брутна продукция, което означава, че евентуални вносни мита на САЩ върху фармацевтичните продукти биха имали ограничено въздействие върху резултатите на индустрията.
Правителството силно подкрепя инвестициите и научноизследователската и развойна дейност, за да се премине от производство на генерични лекарства към производство на висококачествени лекарства и биофармацевтични иновации.
Вътрешното търсене ще бъде стимулирано от нарастващата средна класа, която може да си позволи лекарства с висока добавена стойност. В същото време населението застарява, което ще стимулира търсенето на лекарства, свързани с хронични заболявания.

Индия: Правителствени програми и демографски фактори са двигател на растежа
Очакваме производството на фармацевтични продукти в Индия да нарасне с 5,9% през 2025 г. и с 9,6% през 2026 г. Повечето предприятия имат силни баланси и добър достъп до банково финансиране.
Правителството въведе Национална фармацевтична политика, целяща намаляване на разходите за лекарства и намаляване на зависимостта от китайския внос на активни фармацевтични съставки (АФС).
Заедно с увеличаващото се население и нарастващата средна класа това може да подпомогне пътя на Индия към превръщането ѝ в един от най-големите производители на фармацевтични продукти в света през следващото десетилетие.
Въпреки това проблемите със стандартите за качество и случаите на предполагаемо замърсяване с лекарства остават рискове. Американската администрация по храните и лекарствата увеличи броя на проверките в индийските предприятия за производство на лекарства на фона на нарастващите опасения относно качеството.

Резултати на световната фармацевтична индустрия: Мащабните американски мита и ответните мерки ще се отразят косвено на растежа
Фармацевтичните продукти засега са освободени от вносните мита на САЩ, но несигурността остава голяма. Макар че фармацевтичните продукти са по-откъснати от бизнес цикъла в сравнение с други сектори поради съществения си характер, секторът все пак ще усети негативните последици от икономическия спад.
Очакваме световното фармацевтично производство и продажби да нараснат с 3% през 2025 г., което е с около 0,5 процентни пункта по-малко от предишната прогноза.
Развиващите се пазари постепенно ще придобият по-голям дял от световното производство и продажби на фармацевтични продукти, тъй като подобренията в здравните системи и веригите за доставки ще увеличат достъпността и производството.
В средносрочен и дългосрочен план производителите на специализирани продукти, лекарства за хронични заболявания и генерични лекарства ще намерят възможности за растеж сред застаряващото население.
Световни резултати в областта на фармацевтиката: Мащабните американски мита и ответните мерки ще се отразят косвено на растежа.