В рецесия ли сме?

Атрадиус новини

Светът е изправен пред трудна година с нисък растеж на БВП и упорито висока инфлация

2023 г. се очертава да бъде трудна година за повечето пазари по света. Инфлацията продължава да е висока и сега се намираме в период на стагфлация с нисък БВП и висок ръст на цените. Агресивните действия на повечето централни банки изглежда са натиснали спирачките достатъчно, за да може светът да изпита това, което наричаме "лека стагфлация". Това е сценарият, който авторите на Икономическата прогноза на Atradius (старши икономистът Тео Смид, икономистът Дана Боднар и Джон Лори) смятат за най-вероятния. Това обаче в никакъв случай не е сигурно. Възможно е инфлацията да стане по-устойчива и да се откъсне от заплатите и цените, което да доведе до "силна стагфлация" и още по-голямо забавяне на растежа от това, което предвиждаме в момента за 2023 г.

Засега бързо растящите лихвени проценти в съчетание с високата инфлация са засегнали покупателната способност, което води до значително забавяне на глобалното търсене. Въпреки това, макар че 2023 г. вероятно ще бъде напрегната за мнозина, на хоризонта има известна светлина, тъй като очакваме през 2024 г. растежът отново да се ускори на повечето пазари по света.

В нашата икономическа прогноза използваме набор от допускания, вариращи от най-вероятните сценарии, свързани с войната в Украйна, до това как би трябвало да намалеят смущенията във веригите за доставки, тъй като пандемията от Ковида-19 преминава в ендемична фаза (наред с други). Използвайки ги заедно с данните за развитието на световната търговия през 2022 г., ние изчисляваме най-вероятните очаквания за 2023 г. в нашия доклад Stagflation light.

Глобалната икономика е на ръба на рецесията

Рецесията се очертава голяма

Прогнозите са, че през 2023 г. растежът на световния БВП ще се понижи рязко от 2,9% през 2022 г. до едва 1,2% през 2023 г. Въпреки че очакваме нивата на инфлация да започнат да намаляват през годината, продължаващите предизвикателства - особено кризата с разходите за живот в развитите икономики - ще доведат до съкращаване на потребителските разходи.

Вече се усещат няколко стагфлационни сили, включително натискът, изострен от войната в Украйна и продължаващите последици от пандемията, затягането на паричната политика от страна на централните банки и забавянето на растежа в Китай. Промишленото производство в Китай, ЕС и САЩ също ще се свие (поради намаляване на търсенето). Очакваме това да стане още по-осезаемо през 2023 г., което ще се отрази на потребителското доверие и ще доведе до отрицателен растеж на БВП в редица държави, което означава рецесия.

Какви са икономическите перспективи за развитите икономики през 2023 г.?

Очакваме през 2023 г. растежът в развитите икономики да се забави. След доста скромния растеж от 2,5% през 2022 г. се предвижда растежът да намалее до 0,0% за развитите икономики като цяло и да изпадне в рецесия за САЩ, Обединеното кралство и еврозоната.

Въздействието на войната в Украйна се усеща най-силно в еврозоната поради географската ѝ близост и голямата ѝ зависимост от вноса на енергия. Нарастващите разходи за енергия, съчетани с отслабващото търсене, прекъсванията на доставките и недостига на суровини, създават сериозни затруднения за региона. През 2024 г. се очаква растежът на БВП на еврозоната отново да се ускори до 2,1%, тъй като негативните ефекти от войната ще отшумят.

В началото на 2023 г. за САЩ се предвижда лека рецесия. През по-голямата част от 2022 г. потребителското търсене остава сравнително динамично, въпреки че очакваме то да се забави, когато ефектите от повишаването на лихвените проценти (и ипотеките) започнат да се усещат в американските портфейли. Това е важно, тъй като потребителските разходи обикновено представляват 70% от икономическото производство на САЩ.

Предвижда се Обединеното кралство да бъде най-зле представящата се страна от Г-7 през 2022 г., 2023 г. и вероятно след това. Слабото възстановяване с ръст от 1,8 % се очаква да настъпи едва през 2024 г., а до 2025 г. Обединеното кралство едва ли ще достигне нивото на БВП отпреди пандемията. През 2023 г. прогнозираме свиване на икономическото производство с 0,7%. Това е с удивителните 2,0 процентни пункта по-малко, отколкото прогнозирахме в нашата икономическа прогноза от юли.

Прогнозираме, че растежът на БВП в Япония ще се забави от 1,6% през 2022 г. до 0,9% през 2023 г., като през 2024 г. ще се възстанови до 1,6%. Въпреки че инфлацията нарасна доста от началото на годината - от 0,5% през януари до 3,8% през октомври, тя остава много по-ниска от тази на повечето развити пазари.

 
Какви са икономическите перспективи за развиващите се икономики през 2023 г.?

Като цяло бъдещето е доста светло за развиващите се икономики. Очакваме растежът на БВП да се забави до 2,9% през 2023 г., след което да се възстанови до 4,3% през 2024 г. Очакваме, че Азия ще бъде регионът с най-бърз растеж през 2023 г. (3,8%), а Източна Европа ще избегне рецесията през 2023 г., макар и с малка разлика поради отрицателния растеж в Русия и забавянето в Турция. Латинска Америка ще се възползва от подобреното вътрешно търсене и по-добрата среда за международна търговия.

Политиката на Китай за нулеви ковидации оказа отрицателно въздействие върху растежа през 2022 г., въпреки че през 2023 г. очакваме възстановяване на потреблението на домакинствата. Инфлацията остана сравнително стабилна, подпомогната от значителното ниво на самодостатъчност в областта на енергията и горивата. Инвестициите в недвижими имоти в Китай обаче вероятно ще останат потиснати на фона на слабите нагласи на купувачите на жилища и неизпълнението на задълженията от страна на строителните предприемачи. Прогнозираме растежът да се възстанови до 4,2% през 2023 г. и до 4,7% през 2024 г., въпреки че остава под предкризисната си тенденция.

 Поради последиците от руско-украинската война и рязкото забавяне на растежа в Турция растежът в Източна Европа почти спира през 2023 г. (0,1%), последван от растеж от 3,5% през 2024 г. Въпреки че се очаква руската икономика да се свие през 2023 и 2024 г., рецесията не е толкова дълбока, колкото очаквахме в началото на конфликта. Русия все още успява да изнася големи количества енергия на високи цени, въпреки енергийните бойкоти от страна на западните държави.

 
Възможно ли е по-нататъшни сътресения в цените на енергията да повлияят на перспективите?

По-нататъшни сътресения в цените на енергията през следващата година биха могли да окажат отрицателно въздействие върху световния растеж и да доведат до още по-дълбока рецесия. Освен това, ако създателите на паричната политика не успеят да овладеят растежа на цените и да охладят спиралата на нарастване на заплатите, за да отговорят на ценовите увеличения, е по-вероятно да станем свидетели на "силна стагфлация". При този сценарий прогнозите ни за глобалния растеж през 2023 г. ще намалеят наполовина - от 1,2% до едва 0,6%.

В нашия доклад представяме по-подробно нашите изчисления и заключения: Икономическа прогноза на Атрадиус: Слаба Стагфлация. Той включва очертаване на нашия основен сценарий "лека стагфлация", както и по-негативната прогноза "силна стагфлация".

 

Свързани документи

Ограничение на отговорността

Всяка публикация, налична на или от нашите уебсайтове, като например, но не само, уебстраници, доклади, статии, публикации, съвети и полезно съдържание, кратки съобщения за търговия, инфографики, видеоклипове (всяка от тях наричана "Публикация"), се предоставя само с информационна цел и не е предназначена за препоръка или съвет за конкретни сделки, инвестиции или стратегии по какъвто и да е начин за всеки читател. Читателите трябва да вземат свои собствени независими решения, търговски или други, по отношение на предоставената информация. Въпреки че сме направили всичко възможно, за да гарантираме, че информацията, съдържаща се във всяка Публикация, е получена от надеждни източници, Атрадиус не носи отговорност за каквито и да било грешки или пропуски, както и за резултатите, получени от използването на тази информация. Цялата информация в която и да е Публикация се предоставя "такава, каквато е", без гаранция за пълнота, точност, навременност или за резултатите, получени от нейното използване, и без каквато и да е гаранция, изрична или подразбираща се. В никакъв случай Атрадиус, свързаните с него партньорства или корпорации, нито партньорите, агентите или служителите им, не носят отговорност пред Вас или пред когото и да било друг за каквото и да било решение или действие, предприето въз основа на информацията в която и да било Публикация, или за каквато и да било загуба на възможности, загуба на печалба, загуба на продукция, загуба на бизнес или косвени загуби, специални или подобни щети от какъвто и да било вид, дори ако са били уведомени за възможността за такива загуби или щети.