Диверсификация на икономиката си, зависима от петрола и газа.
С помощта на инвестициите и инфраструктурата от Световната купа амбициозната държава от Персийския залив се стреми да диверсифицира икономиката си, зависима от петрола и газа.
Настоящата Световна купа на ФИФА в Катар е най-скъпата, провеждана някога, и струва 220 милиарда щатски долара. За сравнение, Германия похарчи около 4,3 млрд. щатски долара за провеждането на състезанието през 2006 г.
Но макар че Катар със сигурност е похарчил огромна сума, има и по-широка картина. Само малка част от тях - по-малко от 10 млрд. щатски долара - са изразходвани за стадиони. Останалата част е инвестирана в инфраструктура, която ще донесе икономически ползи на държавата от Персийския залив дълго след изпълнението на последния наказателен удар.
Това е част от инициатива, наречена "Национална визия на Катар 2030". За да бъдат постигнати целите на проекта, по-голямата част от инвестираните средства от 2010 г. насам са отишли за транспорт, хотели и друга важна инфраструктура.
Мотивацията зад Националната визия е ясна. Богатството на Катар се основава на природния газ и петрола. Подобно на други зависими от въглеводородите икономики, той иска да диверсифицира.
Световната купа и свързаните с нея разходи за инфраструктура са част от тази цел. Решимостта на Катар да създаде по-балансирана икономика открива възможности за бизнес в широк спектър от области.
Възможности в различни бизнес сектори
Най-очевидният печеливш от Световната купа през 2022 г. - след отбора, който ще вдигне трофея - ще бъде туристическият сектор на Катар. Глобалните маркетингови кампании, посветени на турнира, вече силно популяризираха страната като туристическа дестинация.
Fitch прогнозира, че общият брой на пристигащите туристи ще достигне 3,5 млн. до края на 2026 г., в сравнение с 2,9 млн. през 2016 г.
Световната купа ще бъде последвана от Купата на Азия през 2023 г. и Световното първенство по водни спортове през 2024 г., като всяко от тях ще доведе до посетители и рязко увеличаване на положителната реклама.
Но туризмът в никакъв случай не е единственият сектор, който ще се възползва от новата икономическа визия на Катар.
Високите и нарастващи доходи в Катар предлагат значителни възможности в секторите на храните и напитките и търговията на дребно с хранителни стоки. Висококачествените и здравословни марки се приемат особено добре. Удобните храни също са все по-важен сектор за по-младите катарци и посетители.
И макар че разходите за инфраструктура ще намалеят след Световното първенство по футбол, все още ще има възможности в строителството, машиностроенето и инженеринга, тъй като Катар продължава да гради своята Национална визия 2030.
Произведените потребителски стоки, храните и селскостопанските продукти ще бъдат важен внос в обозримо бъдеще. Излишно е да споменаваме, че доставките за петролната и газовата промишленост все още ще предоставят големи възможности за инвестиции за няколко години напред.
Нов фокус върху знанието
Но Националната визия 2030 на Катар има по-широки цели и предлага възможности извън традиционните пазари за внос. Създаването на икономика, базирана на знанието, е на първо място в списъка с приоритети на правителството.
Тя ще се основава на технологиите, дизайна и научноизследователската и развойната дейност. Катар иска да насърчи предприемачеството в редица области. Освен това Катар се стреми да съперничи на Бахрейн и ОАЕ като регионален финансов център.
Разрастването на икономиката на знанието вероятно ще се случи по подобен начин на промените, които се извършват в ОАЕ и Саудитска Арабия, чрез комерсиализиране на научноизследователската и развойната дейност в партньорство с частния сектор. Това може да предложи възможности за чуждестранни инвестиции.
Амбицията на страната в тази област вече може да се види в разработки като наскоро завършената сграда M7 в центъра на Доха. Тази футуристична пететажна постройка е описана като "епицентър за иновации и предприемачество в областта на дизайна, модата и технологиите".
Бизнес в Катар: солидни основи за чуждестранни инвестиции
Посоката на икономическите пътувания в Катар е определена, но доколко страната е гостоприемна за чуждестранните предприятия и инвестиции?
С цялостна визия, добре изградени зони за свободна търговия и решимост да се диверсифицира от прекомерната зависимост от петрола и газа, има ясни възможности за чуждестранна търговия.
В богатата държава от Персийския залив се търсят суровини, готови стоки и професионални услуги, а чуждестранните инвестиции като цяло се оценяват високо. Вносните мита за повечето стоки са 5%. То обаче може да достигне 20 % или повече, когато вносът се конкурира с някои местни стоки.
Като цяло Катар предоставя добри условия за бизнес с високи средни доходи, добър кредитен рейтинг и дългосрочна политическа стабилност. Успешното провеждане на Световното първенство по футбол през 2022 г. би трябвало да допринесе за репутацията на страната като надеждна.
И макар че лидерите на страната знаят, че диверсификацията е ключът към проспериращо бъдеще, те разполагат и с огромни национални ресурси (особено природен газ) за финансиране на ключови инициативи в краткосрочен и средносрочен план.
Предизвикателства при правенето на бизнес в Катар
В същото време при търговията с Катар има предизвикателства, с които чуждестранните предприятия трябва да са наясно.
Въпреки че населението е благоденстващо, то е и сравнително малко. С около 2,7 млн. жители много предприятия разглеждат Катар по-скоро като врата към по-широкия регион на Персийския залив, отколкото като самоцел.
По-широкият регион е нестабилен, а настоящата зависимост на Катар от износа на газ - макар и изключително печеливша - оставя икономиката му на милостта на глобалните насрещни ветрове.
Инвеститорите ще се възползват от диверсификацията и постепенната либерализация на катарската икономика, но някои сектори все още са недостъпни за чуждестранния капитал или са монополизирани от държавни компании.
Трябва да се има предвид, че както повечето държави от Персийския залив, Катар има специфично трудово законодателство (системата кафала). То изисква всички работници мигранти (работещи предимно в строителството и в домашния сектор) да имат спонсор в страната, обикновено техен работодател, който отговаря за тяхната виза и правен статут. Тази практика е критикувана от организациите за защита на правата на човека за това, че създава лесни възможности за експлоатация на работниците.
Преди Световното първенство по футбол Катар въведе някои всеобхватни реформи на системата "кафала", но все още има критики, че усилията за реформи трябва да бъдат по-широки и по-добре прилагани. Поради това чуждестранните предприятия, търгуващи с катарски дружества, които практикуват системата кафала, могат да се сблъскат с проблеми с репутацията.
Съществуват и специфични проблеми, свързани с бизнес културата. Например може да е трудно да се получи финансова информация за частни катарски дружества. Само публичните дружества, регистрирани на борсата, са задължени да публикуват финансови отчети, така че установяването на професионални отношения е от съществено значение, когато се работи с нерегистрирани на борсата дружества. Правенето на бизнес в Катар обикновено изисква местен спонсор, а това изисква време и постоянство. Препоръчва се договорите да бъдат ясно формулирани и да се установят стабилни политики за събиране на дългове от самото начало.
Заедно с това Световната купа по футбол и Националната визия за Катар до 2030 г. показаха, че Катар е отворен за бизнес. Възможностите изобилстват в държава с високи доходи, която се стреми към икономическа диверсификация и либерализация. Но чуждестранните предприятия, които искат да инвестират в Катар, трябва да са наясно с нюансите на бизнес културата и традициите.