Това е често задаван въпрос в последно време, но каква е истинската истина?
Предлага ли Индия подобни възможности? Кои са пречките, с които трябва да сте наясно? Попитахме нашите експерти на място.
Последните икономически събития и геополитическото напрежение, особено между САЩ и Китай, доведоха до промяна на вниманието. Тарифите и другите търговски ограничения притесняват правителствата, в резултат на което САЩ и водещи европейски държави като Обединеното кралство, Германия и Франция активно ухажват Индия. Дружествата също искат по-голяма търговска стабилност, така че се стремят да намалят риска и да диверсифицират своите вериги за доставки.
Така че на всички равнища се обръща ново внимание на Индия като потенциално по-желан търговски партньор - дори "новата фабрика на света". За да преценим дали Индия може да осигури бъдещето, към което се стремят толкова много хора, разговаряхме с Мегна Наир, мениджър "Риск услуги" в Atradius India, и с Арун Саундараджан, Country Manager Atradius India. Ето и техните заключения.
Какви предимства предлага Индия като търговски партньор?
Като начало, Индия предлага много структурни и демографски предимства. Населението от 1,4 млрд. души осигурява изобилие от квалифицирана работна ръка, съчетано с относително ниска база на разходите - и примамливи потребителски пазари. По-специално, нараства броят на образованите и технологично ориентирани професионалисти, както и на нарастващата средна класа, много от които говорят добре английски език.
Страната има дълга история на производство и свързани с него възможности за създаване на предприятия. Налице е и силна правителствена подкрепа за стимулиране на промишлеността и износа.
В частност, както отбелязва Арун Саундараджан, "правителството оказва огромен натиск върху логистиката. По-големите разходи за инфраструктура и проекти за растеж са от ключово значение за развитието на устойчиви вериги за доставки в Индия; и именно за това се работи в Индия."
Как се е възползвала Индия през последните години?
Благоприятният инвестиционен климат означава, че от известно време Индия постига значителни успехи. През финансовата 2014-2015 г. преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в Индия възлизат на 45,15 млрд. щатски долара. USD през 2016-2017 г., а през 2021-2022 г. - до 83,57 млрд.
Принос за това има инициативата "Make in India". Това е мащабна правителствена програма, чиято цел е да улесни инвестициите, да насърчи иновациите, да подобри развитието на уменията, да защити интелектуалната собственост и да изгради най-добрата в своя клас производствена инфраструктура в страната.
Схемата за обвързано с производството стимулиране (PLI), стартирала през март 2020 г., е част от тази инициатива, насочена към стимулиране на местното производство. Тя предлага на отговарящите на условията фирми стимул за увеличаване на продажбите в продължение на пет години.
Мегна Наир посочва значението на споразуменията за свободна търговия (ССТ) и двустранните търговски пактове, които помагат на Индия да се превърне в добре интегриран пазар на веригата за доставки: "Индия вече е подписала търговски споразумения с ОАЕ и Австралия, а споразуменията за свободна търговия с Обединеното кралство и Канада са в процес на подготовка." Индия и Европейският съюз също се стремят да сключат споразумение до края на 2023 г. или началото на 2024 г.
Ще се превърне ли Индия в следващата "фабрика на света"?
В много отношения изглежда така. Мегна Наир изтъква отличен пример за количеството и качеството на инвестициите, които страната сега привлича: "Apple значително увеличи производството си на iPhone в Индия, като през финансовата 2022-2023 г. продукцията ще се утрои до 7 млрд. долара. През предходната финансова година почти 7% от iPhone на Apple са произведени в Индия, сглобени от нейни партньори като Foxconn Technology Group и Pegatron Corp."
Apple също не е единствената успешна история в сектора на електрониката. През периода 2018-2022 г. Индия е увеличила стойността на износа си на електроника за САЩ с 260%. Единствено Виетнам постигна по-висок темп на растеж. За това допринесоха политическата и стратегическата чувствителност на сектора, както и увеличените търговски ограничения за Китай.
Арун Саундараджан споменава и други сектори, които трябва да се наблюдават: "Фармацевтиката, хранителната промишленост, телекомуникациите, бялата техника, автомобилите и автомобилните компоненти вероятно ще бъдат важна част от бъдещето - особено като се има предвид, че тези сектори също са обхванати от PLI."
Още един плюс за Индия по отношение на веригите за доставки е липсата на зависимост от основния ѝ съперник. Участието на Китай в производството на индийски продукти е по-малко от 5 %, така че за разлика от много страни от Югоизточна Азия, Индия не е част от веригата за доставки, ориентирана към Китай.
Какви са потенциалните пречки?
Все пак има някои предпазни бележки, които трябва да се добавят към тази розова картина. Индия има история на протекционизъм, която може да я направи по-малко конкурентоспособна по отношение на привличането на големи ПЧИ. Както отбелязва Meghna Nair: "За да се увеличи производството в Индия в голям мащаб и да се запази качеството, ще са необходими по-добра инфраструктура и квалифицирана работна ръка. За да се привлекат всички тези заводи и други участници в производството на компоненти да инвестират в Индия, е важно да се гарантира, че политиките са много силни. Все още има пропуски, които трябва да бъдат отстранени, и ще отнеме известно време, за да се замени Китай, който има огромно предимство."
Други потенциални проблеми включват пропуски в производствената екосистема, поради което транспортирането на стоки до пазара става по-бавно. По-специално, все още има пропуски в логистичната свързаност на първата и последната миля.
Производствените дейности с по-висока добавена стойност могат да се сблъскат и с недостиг на квалифицирани работници. Обучението би трябвало да облекчи този проблем, въпреки че ще увеличи разходите за труд.
Въпреки подобрената световна класация за лесно правене на бизнес, бюрократичните забавяния остават често срещани. Правните средства за защита също все още не са много надеждни. Разрешаването на спорове чрез съдилищата може да отнеме много време и да е тромаво, особено при разрешаването на спорове и изпълнението на договори.
Има ли някакви практически съвети за компаниите, които смятат да търгуват в Индия?
Добрата новина е, че се предприемат мерки за преодоляване на горепосочените проблеми. В продължение на почти десетилетие правителството, ръководено от Нарендра Моди, прилага различни благоприятни за бизнеса финансови реформи и инициативи.
Продължават и сериозните правителствени инвестиции и стремежът към развитие на инфраструктурата и логистиката. Така че ситуацията вероятно скоро ще се подобри за бъдещите инвеститори.
Засега установяването на местно присъствие или наличието на местен партньор определено е от полза. Те често могат да дават съвети относно местните разпоредби, а може да имат и практически опит в уреждането на спорове. Освен това те могат да съдействат за решаване на критични за бизнеса въпроси, като например риска на търговския кредит.
С нарастването на глобалното присъствие на Индия ще нарастват и възможностите. Предприятията с ясна стратегия за този вълнуващ и разрастващ се пазар могат да извлекат дивиденти.