Инфлацията беше високо в дневния ред на Г-7 тази седмица. Джон Лорие, главен икономист на Атрадиус.
Руската инвазия в Украйна спря възстановяването от пандемията от Covid 19 и сега оказва влияние върху икономическия растеж, като натежава силно върху цените на суровините, енергията и храните, "тласкайки инфлацията нагоре до нива, невиждани от десетилетия в Г-7 и след това".
На този фон каква е перспективата пред инфлацията? Джон Лорие, главен икономист на Атрадиус.
Г-7 изрази загриженост относно тежестта на увеличението на цените на енергията и енергийната сигурност, което може да има тежки последици както за бизнеса, така и за физическите лица. Г-7 заяви, че "в координация с МАЕ ще проучим допълнителни мерки за намаляване на скока на цените и предотвратяване на по-нататъшното въздействие върху нашите икономики и общества, в Г-7 и в световен мащаб" с цел намаляване на зависимостта от Русия и подкрепа на стабилността на световните енергийни пазари.
Джон Лори добавя, че "енергийната сигурност излиза на преден план, особено поради геополитическия характер на развитието. Големият въпрос е как ще проработи забраната на ЕС за петрол на Русия, с необходимостта да се замени енергията от други източници, също усложнена от руските контрамерки.
Г-7 също така потвърдиха, че – под натиск върху енергийната сигурност – те няма да компрометират своите цели в областта на климата и биологичното разнообразие, включително енергийния преход, нито ангажиментите за постепенно премахване или забрана на вноса на руски въглища и петрол.
По въпроса дали настоящите въпроси на енергийната сигурност биха могли да застрашат прехода към чиста енергия, John Lorié заявява, че; "В краткосрочен план очаквам, че ще се използват повече изкопаеми горива, но високите цени на енергията ще доведат до по-ефективно използване на енергията и в крайна сметка желанието да бъдем независими от руския нефт и газ ще доведе до ускоряване на енергийния преход".
Високата инфлация притиска реалните доходи на домакинствата по света и увеличава натиска върху централните банки да се затегнат по-агресивно в краткосрочен план. Прогнозираме глобалният БВП да се забави до 3,1% през 2022 г., тъй като по-строгите парични условия натежават върху активността. Това, заедно с изострянето на затрудненията на международните вериги за доставки, предизвикани от войната в Украйна и китайската политика за нулев Covid, ще изяде растежа на световната търговия, който очакваме да продължи да губи пара, забавяйки се до около 4% през 2022 г.