16 Oкт '23 г. - Карин Кавалие /Началник отдел ESG при Атрадиус/ и Рик Брукман /Началник отдел Продажби - Атрадиус NL/
Много компании се стремят към устойчивост в своите бизнес дейности. Причините за това могат да бъдат различни. Някои го чувстват като необходимост, заложена в тяхната цел; за други основните причини са добрите практики или избягването на рискове. Въпросът обаче е: "Как се прави това?" И каква роля може да играе кредитният мениджър?
Темите, свързани с ESG (околна среда, социална сфера, управление), стават все по-важни за компаниите. Независимо от държавите, в които оперират, от техния сектор или размер: все по-голям брой компании вземат предвид ESG при позиционирането си.
Както вътрешни, така и външни фактори ги мотивират да го направят, обяснява Карин Кавалие, Началник отдел ESG при Атрадиус. "На първо място, все повече се повишава осведомеността относно изменението на климата и проблемите на околната среда, което подтиква компаниите да се съсредоточат върху устойчиви практики, за да смекчат въздействието си. Освен това очакванията на заинтересованите страни се развиват, като подтикват компаниите да се занимават със социални и екологични въпроси като многообразие, благосъстояние на служителите и ангажираност на общността или кръгова икономика. От дружествата също така все по-често се изисква да предоставят своите политики и стратегия за ESG за разглеждане или като част от проверките за надлежна проверка на партньорства. И накрая, инвеститорите признават, че добрите резултати в областта на ESG често корелират с дългосрочен финансов успех и намалени рискове." Следователно, в допълнение към убеждението, че бизнесът трябва да се извършва по етичен начин, повечето компании интегрират ESG в своето управление и практики, защото това може да предложи конкурентно предимство.
Наред с това регулаторните рамки могат и вероятно ще ускорят интегрирането на принципите на ESG в бизнес практиките. "От една страна, нарастващото развитие на нормативната уредба, свързана със социалните и екологичните аспекти, може да подтикне компаниите да намалят въглеродните си емисии и да възприемат по-чисти енергии, както и да повлияе на тяхното разнообразие и трудови практики", продължава Кавалие. "От друга страна, изискванията за оповестяване на информация, свързана с ESG, особено с Директивата за отчитане на корпоративната устойчивост, която е в сила от началото на 2023 г., ще увеличат прозрачността и отчетността, което ще позволи на заинтересованите страни да вземат по-информирани решения."
Съгласно новата Директива за корпоративно отчитане за устойчивост не само големите, но и средните предприятия (с повече от 250 служители) ще трябва да докладват за ключови ключови показатели за ESG въз основа на двоен анализ на съществеността.Това ще доведе до това, че все повече компании ще структурират своите дейности по отношение на ESG, ако все още не са ги въвели, и ще ги развиват, ако все още не са поели по този път.
Постигнете по-голямо въздействие
Въпросът, на който трябва да се отговори, е: как да го направите? Като отправна точка, устойчивостта трябва да бъде включена в целта и визията на компанията не само за да съответства на целите за устойчиво развитие, но и за да донесе осезаеми ползи, които могат да допринесат за нейния успех. Атрадиус превърна устойчивото развитие в централна част от своята визия, като го закрепи в целта си да управлява риска и да дава възможност за търговия. "Вярваме в бъдеще, изградено върху устойчива световна търговия с положителни резултати за хората и планетата", както казва Кавалие.
"Както и пазарът като цяло, Атрадиус току-що е направил първите стъпки на едно "дълго пътуване", подчертава тя. "Започнахме с формулиране на амбиции и цели, основани на три стълба (планета, хора и просперитет), свързани с рамката ESG. Във връзка с нашите екологични инициативи например, Атрадиус разработва програми за минимизиране на въздействието на нашите съоръжения върху околната среда и с оглед постигане на въглеродна неутралност на нашите операции в бъдеще. Като пример можем да посочим, че наскоро инсталирахме 112 слънчеви панела на покрива на централата ни в Белгия, които позволяват производството на еквивалента на 30% от потреблението на енергия в сградата."
"Що се отнася до социалните аспекти, нашите цели са насочени към насърчаване на равенството между половете, разнообразието и приобщаването. По отношение на равенството между половете се стремим към по-балансирано разпределение на половете на висшето ниво; действията ни за постигане на тази цел включват например план за приемственост и конкретни цели на различните нива на управление."
"Освен това разработихме и задължително обучение по устойчиво развитие за всички служители, за да създадем общ език и информираност. Тъй като Атрадиус оперира в цял свят, е жизненоважно да се гарантира, че всички разбират какво означава устойчивост и как тя може да повлияе на нас и на компаниите, с които правим бизнес."
"След това въведохме подходящи структури за управление, като например учредихме ESG комитет ", заключава Кавалие.
Устойчиви заедно
Като първа стъпка фокусирането върху собствената си устойчивост е от решаващо значение за една компания, тъй като създава надежден пример и основа за ангажимента на компанията към отговорни практики. Демонстрирайки устойчиви практики, компанията може да изгради доверие и надеждност сред своите заинтересовани страни, включително клиенти, и да се ангажира с тях, за да ги подкрепи в собствения им преход към устойчив бизнес модел. Това е втората стъпка в превръщането на бизнеса и търговията в по-устойчиви: да погледнете отвъд собствената си позиция във веригата за създаване на стойност и да помогнете на бизнес партньорите също да станат по-устойчиви.
"Като застраховател на търговски вземания, начинът, по който можем да подкрепим нашите клиенти, е двоен", казва ръководителят на търговския отдел Рик Брукман. "На първо място, трябва да развием знания, разбиране и прозрения за това как ESG факторите и темите се превръщат в кредитни рискове и до каква степен ESG представянето на компаниите е свързано с тяхната кредитоспособност. След като имаме това разбиране, можем да подкрепим нашите клиенти да се ориентират в свързаните с ESG кредитни рискове. На второ място, можем да подкрепим клиентите си, като споделим прозренията за ESG, които събираме за тях чрез външни доклади за ESG или самостоятелно докладвани данни, и след това да проведем открита дискусия за техния път към устойчивостта и плановете за преход към по-устойчива компания, като предоставим и най-добрите практики. Ключът към успеха е да останем ангажирани с нашите клиенти. Например проучванията и интервютата, които сме провели с нашите клиенти, вече са довели до няколко пилотни проекта за устойчивост. За да подпомогне както разработването на прозрения за кредитния риск, свързан с ESG, така и провеждането на пилотни проекти с клиенти, Атрадиус започна работа с един от доставчиците на ESG рейтинги от началото на тази година."
"От друга страна", продължава Брукман: "като се има предвид ограничената наличност на ESG информация, доклади и оценки на пазара в момента, може да се каже, че сме в началото на това пътуване. Ще отнеме време, преди да можем да вземем конкретни решения за застраховане или да предложим солидна методология, тъй като ние и другите застрахователи на търговски вземания се нуждаем от данни за ESG за повече компании. Очакванията ни са, че все повече компании ще започнат да публикуват оповестявания и отчети за устойчивост, следвайки Директивата за корпоративно отчитане на устойчивостта, и тази информация ще стане достъпна в стандартизирана и одитирана форма, така че да можем да изградим надеждни модели на данни."
Освен това клиентите могат да очакват от Атрадиус през следващия период, че компанията ще им предоставя информация и насоки, особено по отношение на кредитния мениджмънт. "Нуждата от това сред кредитните мениджъри е огромна", казва Брукман. "Клиентите все повече осъзнават значението на устойчивото развитие. Тя е тема за обсъждане не само в по-големите, но и в по-малките компании. В същото време те се борят с въпросите по въпросите на ESG: Какво трябва да направят те самите по въпросите на ESG, за да бъдат възприемани като устойчив търговски партньор? На какво трябва да обърнат внимание, когато оценяват други компании? Искаме да им помогнем да си отговорят на тези въпроси и да ги улесним при вземането на отговорни решения за това с кого искат да правят бизнес. Искаме заедно да станем устойчиви."
Най-важната препоръка, която Брукман и Кавалие отправят към клиентите в момента, е да определят ясно своята визия и цели по въпросите на ESG и да изготвят ясна карта за постигането им. След това те могат да започнат с вътрешни инициативи, които насърчават устойчивостта, и да потърсят партньорства, които допринасят за постигане на целите по отношение на устойчивостта. Накратко, не предприемайте произволно някакви мерки, а използвайте същия систематичен подход, какъвто е приложил самият Атрадиус.
Източник: Creditexpo.nl