Агро сектор-климат и проблеми

Атрадиус новини

След сушите в Южна Европа и наводненията в Северна Италия само държавната помощ спря фалитите в секторa

Спешно са необходими инвестиции в устойчивост на климата.

 

Agri

 

Миналата година е била най-горещата в историята на Франция, а тази година вече обещава същото. В началото на юни, в началото на лятото, 68% от подпочвените води във Франция вече бяха в дефицит.

Ситуацията е огледална за цяла Южна Европа. След подобна гореща 2022 г. Испания е получила 28% по-малко дъжд от очакваното между октомври и май.

Италия също е била гореща и суха, но не навсякъде. През май тази година изключителните валежи доведоха до тежки наводнения в региона Емилия-Романя в северната част на страната. Италия беше засегната от двата края на спектъра на екстремните метеорологични условия. Неотдавна тя преживя и най-тежката си суша от 70 години насам.

Екстремните метеорологични условия неизбежно нанасят тежък удар върху хранителния сектор. Наводненията и сушите в Южна Европа засягат първо производителите, а след това ниските добиви, забавянето на доставките и по-високите цени засягат предприятията по цялата верига на доставки, като увеличават вероятността от забавяне на плащанията и несъстоятелност.

В останалата част на статията експертите на Атрадиус оценяват ситуацията във всяка от най-засегнатите страни.

Настоящата ситуация

Франция

Във Франция производството на зърнени култури е най-силно засегнато от горещото и сухо време, следвано от производството на плодове и зеленчуци. Животновъдството е засегнато от по-ниските добиви на мляко, тъй като изсъхналите полета произвеждат по-малко трева. Много земеделски стопани са преустановили изцяло развъдната си дейност.

Недостигът доведе до повишаване на цените на зърнените култури през 2022 г., но печалбите бяха неутрализирани от нарастващите разходи за торове и други производствени разходи. По-скъпите зърнени култури оказаха въздействие върху животновъдите.

"Тези трудни климатични условия оказват влияние върху обема и качеството на зърнените култури, което води до потенциални затруднения по веригата на доставки и по-високи цени", казва Аксел Мартин, мениджър на Atradius Risk Services във Франция. "Освен това цените на хранителните продукти вече са високи поради инфлацията."

Неотдавна Комисията на ЕС предложи пакет от 330 млн. евро за подпомагане на земеделските производители в държавите членки, засегнати от екстремни метеорологични условия и високи производствени разходи. Франция ще получи над 53 млн. евро, което е третата по големина обща сума след Испания и Италия. Националното правителство призна предизвикателствата, пред които е изправен секторът, като предложи субсидии в размер на 40 млн. евро през 2023 г. за финансиране на инвестиции за защита на културите от суша и климатични рискове, а имаше и други местни субсидии. Но праговете за допустимост означават, че някои земеделски стопани пропускат да се възползват от тях. Налице е застраховка срещу климатични промени, но високата ѝ цена означава, че малко земеделски стопани я ползват.

Всичко това означава проблеми за сектора. "Очакваме през 2023 г. да се увеличат забавянията на плащанията и несъстоятелността в сектора на селското стопанство и храните поради тези трудни условия", казва Аксел.

По-широкият хранителен отрасъл също е засегнат от нарастващите разходи за суровини, транспорт и енергия през 2022 г., което води до увеличаване на случаите на несъстоятелност по цялата верига на доставки. Цените на хранителните продукти се повишиха в отговор, но сега големите производители са изправени пред правителствен натиск да намалят разходите за потребителите.

Италия

Италия все още не е преодоляла последиците от неотдавнашното наводнение и все още няма точни данни за последиците от него, но те вероятно ще бъдат сериозни. Регионът Емилия-Романя е отговорен за 28 % от производството на захар и 13 % от производството на пшеница в Италия. Той е и основен производител на картофи, плодове, грозде и бобови култури.

Наводненията неминуемо ще доведат до повишаване на цените. Цените на едро на плодовете вече са скочили с 23 % спрямо нивата от 2022 г. Базираният в Рим Център за селскостопански и хранителни продукти прогнозира намалена наличност на редица продукти през следващите седмици и 15% увеличение на цените в сравнение с май 2022 г.

Италианската държава побърза да предложи помощ на засегнатите домакинства и предприятия. Това включва добавки към заплатите на работниците и спиране на изплащането на заеми и ипотеки за предприятията, наред с други инициативи. Италианските земеделски стопани също ще получат близо 61 млн. евро от планирания пакет за подпомагане от ЕС.

Тази държавна помощ работи, поне засега. "Още е рано, но не наблюдаваме увеличаване на броя на предприятията, които не могат да изпълняват поръчки или да извършват плащания", казва Николета Толдо, старши застраховател в Atradius Италия. "В миналото подобни еднократни събития, като земетресенията, не са довели до значително увеличение на броя на несъстоятелността. Държавната подкрепа е от решаващо значение в това отношение."

Испания

В Испания, както и навсякъде другаде, 2022 г. беше трудна година за хранителния сектор дори преди неотдавнашната суша, която доведе до пресъхване на резервоарите и ограничения на водата в цялата страна. Повишенията на цените на торовете, пестицидите и енергията вече бяха засегнали маржовете и поставиха земеделските стопани в уязвимо положение.

Сушата засегна както животновъдството, така и обработваемата земя, като сред най-засегнатите култури бяха слънчогледът, бадемите и маслините.

Испанското правителство предостави подкрепа под формата на преки помощи в размер на 636 млн. евро, разпределени между секторите животновъдство, растениевъдство и пчеларство. Одобрени бяха и някои мерки за намаляване на данъците. Испанските земеделски производители ще получат над 81 млн. евро от пакета за подпомагане на ЕС. Въпросът е дали това ще бъде достатъчно?

Очакват се проблеми с предлагането и увеличение на цените. Вероятно ще последват фалити. "Не могат да се изключат забавяния на плащанията и след това фалити на засегнатите фирми", казва Беатрис Каинзос, координатор на звеното за големи купувачи в хранителния сектор на Atradius в Испания. "Всяко увеличение вероятно ще бъде концентрирано върху компаниите с по-слаби финансови структури и особено върху по-малките и по-малко диверсифицирани фирми."

Поглед към бъдещето: Устойчивостта ще бъде от ключово значение

Дали тези инциденти са единични, или са новото нормално явление? Няма съмнение, че наводненията, засушаванията и други екстремни метеорологични явления ще стават все по-чести в един затоплящ се свят.

И така, какво може да се направи? Предложени са различни мерки - от диверсификация на културите, които са по-устойчиви на засушаване, до разработване на по-ефективни системи за събиране на вода и напояване. Проблемът, казва Аксел, са парите. "Тези промени изискват инвестиции и финансиране, а за да бъдат привлечени, те трябва да гарантират рентабилността на съответното селско стопанство. Това е трудно да се гарантира в такива несигурни времена."

Местните решения трябва да отговарят на местните нужди. В Италия Николета казва, че течащите водопроводи са основен проблем, като 42,2 % от водата в системата се губи, преди да достигне до крановете. Има и призиви да се събират повече валежи, защото, макар че моделите на валежите са се променили, общите нива на валежите не са намалели значително.

Що се отнася до наводненията, очевидно е, че е необходимо да се създаде по-устойчива среда. "През последните години много хектари земя в Емилия-Романя са покрити с бетон за ново строителство, което прави региона по-уязвим на наводнения, тъй като излишната дъждовна вода не може да се абсорбира", казва Николета. "Създаването на устойчивост на наводненията е една от потенциалните области за инвестиции."

Испания инвестира в заводи за обезсоляване, захранвани със слънчева енергия, за да облекчи недостига на вода, а новият ѝ закон за изменението на климата и енергийния преход ще даде приоритет на управлението на водите.

Ще бъдат ли достатъчни тези мерки? В момента е невъзможно да се каже. Но скорошните събития показаха, че селскостопанските и хранително-вкусовите отрасли в Южна Европа се нуждаят от съгласувани стратегии за екстремни климатични условия, които приемат неизбежността на свързаните с климата предизвикателства и създават устойчивост в условията на промяна. За тази цел ще са необходими значителни инвестиции.      

Научете повече за баланса между устойчивост и ефективност в хранително-вкусовата промишленост в нашия нов доклад: Преход към чиста енергия: Агро-хранителната промишленост

 

Свързани документи

Ограничение на отговорността

Всяка публикация, налична на или от нашите уебсайтове, като например, но не само, уебстраници, доклади, статии, публикации, съвети и полезно съдържание, кратки съобщения за търговия, инфографики, видеоклипове (всяка от тях наричана "Публикация"), се предоставя само с информационна цел и не е предназначена за препоръка или съвет за конкретни сделки, инвестиции или стратегии по какъвто и да е начин за всеки читател. Читателите трябва да вземат свои собствени независими решения, търговски или други, по отношение на предоставената информация. Въпреки че сме направили всичко възможно, за да гарантираме, че информацията, съдържаща се във всяка Публикация, е получена от надеждни източници, Атрадиус не носи отговорност за каквито и да било грешки или пропуски, както и за резултатите, получени от използването на тази информация. Цялата информация в която и да е Публикация се предоставя "такава, каквато е", без гаранция за пълнота, точност, навременност или за резултатите, получени от нейното използване, и без каквато и да е гаранция, изрична или подразбираща се. В никакъв случай Атрадиус, свързаните с него партньорства или корпорации, нито партньорите, агентите или служителите им, не носят отговорност пред Вас или пред когото и да било друг за каквото и да било решение или действие, предприето въз основа на информацията в която и да било Публикация, или за каквато и да било загуба на възможности, загуба на печалба, загуба на продукция, загуба на бизнес или косвени загуби, специални или подобни щети от какъвто и да било вид, дори ако са били уведомени за възможността за такива загуби или щети.