Енергийните пазари бяха разтърсени от руската инвазия в Украйна.
Може би е парадоксално, но това действа и като катализатор за ускоряване на основните тенденции в енергийния микс към чиста енергия.
Резюме
- Последиците от руската инвазия в Украйна предизвикаха енергийна криза. Може би е парадоксално, но това действа и като катализатор за ускоряване на основните тенденции в енергийния микс към по-чисто енергийно снабдяване.
- Краткосрочното въздействие на кризата е увеличаване на използването на изкопаеми горива; дългосрочното въздействие е обратното. По-високите цени на енергията, както и нуждата от енергийна сигурност, тласкат страните, особено в Европа, към ускорено преминаване към възобновяеми енергийни източници, като същевременно намаляват изкопаемите горива, особено газа.
- Това е отразено в актуализираната ни референтна прогноза, основана на Сценария на обявените политики (APS) на Международната агенция по енергетика (МАЕ), в който цените на изкопаемите горива са по-високи, а световното търсене на енергия е по-ниско и по-чисто до 2050 г. Повишаването на температурата е ограничено до 1,7 градуса по Целзий.
- С подобряването на APS вероятно се предприемат стъпки към сценария за нулеви нетни емисии до 2050 г. (NZE), в който нетните емисии на CO2 са нулеви, а повишаването на температурата е ограничено до 1,5 градуса. За да се постигне нулева нетна емисия и дори APS, са необходими огромни инвестиции (и усилия).
Свързани документи
3.49MB PDF